Reklama

Dwa teksty papieża Franciszka

Dwa teksty papieża Franciszka

14.07.2014
Czyta się kilka minut
Nie mogę (ani nie chcę) uciec od kazania papieża Franciszka na mszy świętej sprawowanej kilkanaście dni temu wraz z ofiarami pedofilii duchownych.
P

Papież mówił o ich wzroku – mówił, że rozpoznaje w ich oczach oczy Jezusa – rozpoznaje Jego spojrzenie – dokładnie to samo, którym w noc z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek Jezus na dziedzińcu pałacu arcykapłana patrzył w oczy Piotrowi: „Pan obrócił się i spojrzał na Piotra. Wspomniał Piotr na słowo Pana, jak mu powiedział: »Dziś, zanim kogut zapieje, trzy razy się Mnie wyprzesz«. Wyszedł na zewnątrz i gorzko zapłakał” (Łk 22, 61n).
To z całą pewnością nie jest proste: wytrzymać wzrok zdradzonego Pana. Z całą świadomością bycia Piotrem! Uczniem, który miał być Skałą, a okazał się „zawadą” (dosł. „kamieniem potknięcia”, por. Mt 16, 18 i 23). Jezus został po wielokroć zdradzony – nie tylko przez samych sprawców pedofilii; został także zdradzony przez nas – przez apostołów, którzy zostawiliśmy Go (w osobach skrzywdzonych Sióstr i Braci) samotnego – bez pomocy, bez zdecydowanej i...

2756

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]