Reklama

Duch Prawdy

Duch Prawdy

14.05.2018
Czyta się kilka minut
Na „ostatniej prostej” ku Pięćdziesiątnicy Kościół czyta słowa Jezusa z Ostatniej Wieczerzy:
J

Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz [jeszcze] znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch prawdy, doprowadzi was do całej prawdy” (J 16, 12-13).

Jezus mówi wpierw o tym, że prawdy nie wystarczy poznać; trzeba ją jeszcze unieść (grec. bastazo – „podnieść”, „wytrzymać”; św. Hieronim tłumaczy to przy pomocy łacińskiego portare – „nosić”). Uczniowie najwyraźniej mogliby zrozumieć to, co Jezus ma im jeszcze do powiedzenia. Ale... nie potrafiliby tego unieść – nie potrafiliby z Prawdą wytrzymać.

„Potem” stanie się to dla nich możliwe. „Potem” – to znaczy po doświadczeniu Pięćdziesiątnicy: żyjąc w Duchu Świętym – poddając się prowadzeniu Ducha Świętego – podporządkowując Duchowi nie tylko swoje myślenie, ale i działanie – będą mogli się zmierzyć z poznaną prawdą.

Prawdą, której człowiek – bez pomocy Ducha Świętego – nie potrafi unieść,...

3220

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]