Reklama

Drużyna biskupów

Drużyna biskupów

25.06.2012
Czyta się kilka minut
Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi – chodzi o... Nie, nie tym razem. W sporze o Fundusz Kościelny pieniądze są drugorzędne. I właśnie dlatego rząd wciąż nie dogadał się z Episkopatem.
W

W teorii negocjacji do metod zabójczo skutecznych zalicza się tzw. BATNA, czyli najlepsza alternatywa dla negocjowanego porozumienia (od pierwszych liter angielskiego: best alternative to a negotiated agreement). Rzecz w uproszczeniu polega na tym, aby w każdym momencie można było zerwać rozmowy bez szkody dla własnych celów i interesu. Przykład: jeżeli staramy się przekonać firmę X, aby obniżyła cenę – w zanadrzu powinniśmy mieć ofertę producenta Y, który zgodził się już na nasze warunki. Dzięki temu od początku mamy przewagę i twardo się targujemy. Z kolei strona przeciwna boi się, że straci kontrakt i staje się skłonna do ustępstw. To już oczywiście nie nasz problem, bo tak czy siak wygramy. Albo u firmy X wynegocjujemy lepsze warunki, albo odejdziemy od stołu i skorzystamy z propozycji producenta Y, co i tak się nam opłaca.

Kto w negocjacjach wokół likwidacji Funduszu...

9609

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]