Reklama

Ładowanie...

Droga przez Górę

Droga przez Górę

20.03.2007
Czyta się kilka minut
Michał Olszewski w tekście "Stos zielonych kłopotów" ("TP" nr 9/07) przypomina starcia ekologów z budowniczymi autostrady A4 na Górze św. Anny w 1998 r. Ekolodzy zostali wówczas brutalnie usunięci, a autostradę wybudowano zgodnie z planami. Jakie są konsekwencje tej decyzji? Zamiast ominąć Górę łagodnym łukiem od północy, autostrada wspina się zakosami na sam szczyt. Ze względu na strome podjazdy, konieczne było wybudowanie trzech zamiast dwóch pasów ruchu. Wysokość względna Góry św. Anny wynosi ok. 200 metrów, co oznacza, że zwłaszcza zimą są tam trudniejsze warunki jazdy. Jak donosi "Nowa Trybuna Opolska" z 7 lutego, w rejonie Góry pracuje więcej sprzętu, sypie się więcej chlorków. By pługi i piaskarki miały gdzie zawracać, rozkręcono bariery rozdzielające jezdnie, a na krótkim odcinku wyłączono z ruchu lewy pas. Mimo to, podczas śniegu i mrozu duże ciężarówki stają na podjazdach w poprzek drogi i blokują ją. Z tych względów odcinek autostrady biegnący przez Górę św. Anny uchodzi za szczególnie niebezpieczny. Jest przy tym rzeczą oczywistą, że na temat przebiegu trasy należy dyskutować w fazie opracowywania projektu, a nie wówczas, gdy ciężki sprzęt wjeżdża na budowę.
A

ADAM LUTOGNIEWSKI (Gliwice)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]