Reklama

My i Jego droga

My i Jego droga

10.04.2005
Czyta się kilka minut
Kardynał Achille Silvestrini: - Ważne, by po śmierci Jana Pawła II kontynuować jego drogę, z jemu właściwą delikatnością i miłością. Nie należy robić niczego, co ich może ranić, upokorzyć. Nawet, jeśli wydaje się, że mamy do czegoś prawo.
K

KS. ADAM BONIECKI: - Czy Jan Paweł II, jako nowy papież, był szokiem dla Watykanu?

KARD. ACHILLE SILVESTRINI: - Byłem wówczas podsekretarzem Sekretariatu do Spraw Publicznych Kościoła. To nie był szok. Kard. Karol Wojtyła wniósł doświadczenie biskupa żyjącego w ustroju marksistowskim. Nim jeszcze został papieżem, wiedział, że praca dyplomatyczna na rzecz zbliżenia z krajami komunistycznymi, przede wszystkim rewindykacji wolności Kościoła, trwała tu od czasu Pawła VI. On właśnie, przez monsignore Agostino Casarolego, de facto autora polityki wschodniej Watykanu, prowadził rozmowy dwustronne z rządami komunistycznymi i to z dobrymi wynikami (wynegocjowano wówczas m.in. porozumienie z Węgrami). W Polsce Kościół był jednak tak silny, że mógł być samodzielnym partnerem dla rządu PRL. Watykan tylko go wspierał.

- Co sądzić o...

11479

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]