Reklama

Dowód na świętość

Dowód na świętość

27.11.2005
Czyta się kilka minut
Wielu z nas mogłoby wymienić osoby, których świętości jesteśmy pewni, choć zapewne nigdy nie trafią na ołtarze. Jeśli są już na tamtym świecie, czasem prosimy je o nadprzyrodzone wsparcie, wspomnienie o nich dodaje nam otuchy w trudnych chwilach. Gdyby jednak ktoś zapytał, dlaczego uważamy je za świętych, odpowiedź nie byłaby łatwa.
C

Czym jest świętość? Czy świętość da się wyczerpująco i adekwatnie ująć w pojęciach religijnych i etycznych? Próbując opisać bliskich nam świętych, wskazywalibyśmy na ich szczególne przymioty, postawy, wartości, którymi żyli. Może przypomnielibyśmy kilka zdarzeń czy anegdot, w których zamanifestowała się ich przyjaźń z Bogiem. Ale najchętniej strawestowalibyśmy św. Augustyna: gdy mnie nikt nie pyta, wiem, czym jest świętość, gdy zapyta, nie wiem. Zupełnie jednak bylibyśmy zbici z tropu, gdyby ktoś zażądał od nas dowodu na ich świętość. Czy świętość można udowodnić?

Przez długie wieki Kościół polegał na intuicji wiernych. To od intensywności i trwałości kultu, którym spontanicznie otaczani byli niektórzy zmarli, zależało, czy trafią oni na ołtarze. Odbywało się to przez decyzję biskupa o przeniesieniu szczątków zmarłego z miejsca pochówku do kościoła (tzw. “...

15320

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]