Reklama

Doskonały obcy

Doskonały obcy

13.01.2020
Czyta się kilka minut
Nowy film Elii Suleimana, kolejny z nim samym w roli głównej i o sobie, jest jak krzywe zwierciadło, w którym odbija się świat oglądany z perspektywy nieuleczalnej obcości.
Elia Suleiman i policjanci MATERIAŁY PRASOWE
N

Niczym flaner, dandysowaty niespieszny przechodzień, wędruje ES po współczesnym Nazarecie, Paryżu i Nowym Jorku. Pod tymi inicjałami kryje się Elia Suleiman – reżyser, scenarzysta i aktor, zdeklarowany Palestyńczyk z chrześcijańskiej rodziny i obywatel świata, ironiczny obserwator i melancholijny poeta.

W jego „Boskiej interwencji” (2002) dwoje rozdzielonych kochanków z Jerozolimy i Ramallah romansowało bez słów przy izraelskim punkcie kontrolnym, Święty Mikołaj został zasztyletowany przez arabskie dzieciaki, a ostrzeliwana przez żołnierzy IDF kobieta w arafatce unosiła się w powietrzu, odbijając kolejne naboje i tworząc z nich aureolę. W „Tam gdzieś musi być niebo” aż takiej brawury nie ma. Jest krzywe zwierciadło, w którym odbija się świat oglądany z perspektywy nieuleczalnej obcości.

ES nigdzie do końca nie jest u siebie. Epizod nazareński otwiera scena z...

6066

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]