Reklama

Ładowanie...

Dominikanin Paweł M. skazany na więzienie

Dominikanin Paweł M. skazany na więzienie

13.03.2023
Czyta się kilka minut
Wyrok drugiej instancji skazuje zakonnika na trzy lata pozbawienia wolności.
S

Sąd Apelacyjny skrócił o rok wydany we wrześniu 2022 r. wyrok sądu pierwszej instancji: dotyczył on sześciu przestępstw seksualnych na zakonnicy, w tym dwóch gwałtów i doprowadzania do tzw. innej czynności seksualnej w okresie od maja 2011 do sierpnia 2018 r. Postępowanie nie dotyczyło wydarzeń z czasu działalności Pawła M. we wrocławskim duszpasterstwie akademickim, opisanej w raporcie komisji Tomasza Terlikowskiego – sprawy te uległy przedawnieniu. Prowincjał dominikanów o. Łukasz Wiśniewski podkreślił w oświadczeniu, że „sprawa br. Pawła M. jest wciąż rozpatrywana przez Stolicę Apostolską” i od niej zależy kwestia jego pozostania w zakonie i kapłaństwie.

Jedna z poszkodowanych z Wrocławia w rozmowie z „Więzią” oceniła, że wyrok to „bardzo potrzebny akt ludzkiej sprawiedliwości. (...) Choć ściśle rzecz biorąc, nie jest to wyrok w naszej sprawie, to pośrednio jak najbardziej nas on dotyczy”. Dodała, że oczekuje dalszych kroków od dominikanów: chodzi o „edukację, zmianę postaw”, „dopracowanie systemu zgłaszania i rozpatrywania nadużyć” oraz wdrażanie rekomendacji z raportu komisji Terlikowskiego.©℗


ogłoszenie społeczne

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]