Reklama

Dom na przypadku

Dom na przypadku

15.02.2011
Czyta się kilka minut
Najciekawsza jest w Błońskim jego potrzeba i niemożność nakreślenia własnego konturu. Droga wiary, której nie opuszczał, martwiąc się własną letniością.
Jan Błoński / fot. Wojciech Plewiński
M

Musiało to być prawie 20 lat temu, ale dobrze pamiętam tę chwilę z nocnego pociągu do Lublina, dokąd wysyłał mnie "Tygodnik", wierząc, że w spłoszonym stażyście odnajdzie reportażystę. Na pociechę wyciągałem z plecaka "Krótką historię pewnego żartu" Stefana Chwina w białym wydaniu Oficyny Literackiej. Byłem pewny, że jej zdania będą zupełnie niereporterskie i takie właśnie były, od pierwszego akapitu dobrze osadzone, pełne zwracających uwagę obrazów: "Mówimy: Historia... i zaraz sztandary łopocą nad tłumem, z balkonu dobiega gromki głos ministra czy trybuna ludu, od wid­nokręgu niesie się grzmot samolotów, zaś ponure draby walą w drzwi i zabierają tam, skąd się rzadko wraca"... Musiałem dopiero odwrócić kartkę, by zrozumieć, że tak naprawdę czytam wstęp. Autorstwa Jana Błońskiego.

Jan Błoński (1931-2009)

Obok "Dziennika" Jana...

19375

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]