Reklama

Dobro osobiste

Dobro osobiste

27.09.2011
Czyta się kilka minut
Kolejne procesy o zranienie uczuć religijnych wiszą w powietrzu.
Krzyż / fot. Marcelo Moura / stock.xchng
"

"Newsweek" wsławił się niedawno ukrzyżowanym Tupolewem. Przed wielu laty "Wprost" zaszokował Matką Bożą w masce gazowej oraz Jezusem rozpiętym na paragrafie. "Machina" nadała Maryi twarz piosenkarki Madonny. Był też - na okładce "Wprost" - Kuba Wojewódzki rozciągnięty niby Jezus z koroną cierniową z żarówek. Do grona skandalistów dołączył pierwszym numerem tygodnik "Wręcz Przeciwnie", publikując fotomontaż z ubranymi w szaty metropolitów Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego udzielających sobie Komunii. We wszystkich tych przypadkach można zarzucić autorom ranienie uczuć religijnych chrześcijan.

Zapis kodeksu postępowania karnego o ochronie uczuć religijnych (art. 196) spotyka się z krytyką: ma ograniczać wolność słowa, a po drugie uczuć nie sposób nie tylko zmierzyć, ale i zdefiniować. I czy wiara wyraża się w uczuciach? Zapis nie jest ani zły, ani błędny....

6215

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]