Reklama

Dobre skutki trzęsienia ziemi

Dobre skutki trzęsienia ziemi

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Nie byłoby nic niezwykłego w tym, że Kostas Karamanlis przyjechał do stolicy Turcji, gdyby nie fakt, że po raz ostatni premier Grecji był w Ankarze 49 lat temu. Greków i Turków dzieli nadal mur wrogości, jeden z największych we współczesnej Europie.
P

Parę lat temu tygodnik "Time" zaprosił czytelników do wybrania najwybitniejszego męża stanu XX w. Na czoło listy szybko wysunął się Churchill, gros jego zwolenników zaś stanowili nie Brytyjczycy, lecz... Grecy. Zagadka szybko się wyjaśniła: okazało się, że Turcy (a jest ich 72 mln) masowo głosowali na Mustafę Kemala Atatürka. Nie mając na podorędziu nikogo, kto mógłby zagrozić twórcy Republiki Tureckiej, Grecy (11 mln obywateli) poparli Churchilla - byleby nie wygrał znienawidzony Turek, który przekreślił ich marzenia o Wielkiej Grecji.

Zagraniczni politycy, przybywający do Turcji z wizytą oficjalną, zawsze składają wieńce przed jego mauzoleum, które w Ankarze jest czymś podobnym do Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Grecki premier Kostas Karamanlis, który w minionym tygodniu odwiedził Turcję, wieniec złożył, ale uchylił się od wejścia do mauzoleum,...

6313

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]