Reklama

Każdy w swoim kącie

Każdy w swoim kącie

z Tracji Zachodniej (Grecja)
16.08.2021
Czyta się kilka minut
W północno-wschodniej Grecji mieszkają tysiące Turków. Od dziesięcioleci, w cieniu konfliktów w regionie, walczą o swoje prawa i tożsamość.
Członkinie mniejszości muzułmańskiej w oczekiwaniu na wizytę ówczesnego premiera Turcji Binaliego Yıldırıma, Komotini, Grecja, czerwiec 2017 r. Fot. EMIN SANSAR / ANADOLU AGENCY / GETTY IMAGES
Ś

Śpiew muezzina przebija się przez greckie hity z okolicznych tawern. To kolejne wezwanie do modlitwy dla muzułmańskich mieszkańców Komotini – Turków, którzy w przygranicznej Tracji Zachodniej, graniczącej z Bułgarią i właśnie Turcją, żyją od czasów imperium osmańskiego. Nad niską zabudową tego 60-tysięcznego miasta na północno-wschodnim krańcu Grecji górują minarety aż dziewięciu meczetów.

Tracja Zachodnia jest „przykładem idealnej koegzystencji Greków różnych wyznań”, zapewniało ostatnio greckie ministerstwo spraw zagranicznych. Potwierdza to prawnik Stergios Gialaoglou: – Wielu moich klientów i przyjaciół należy do muzułmańskiej mniejszości. Żyjemy tu w harmonii od ponad stu lat.

Grecy robią zakupy w tureckich sklepach i zajadają się najlepszym w mieście – tureckim – kebabem. A Turcy – zamiast do szkół dla mniejszości – coraz częściej posyłają dzieci do placówek...

14751

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Autorka nie wspomina ani słowem o czystkach etnicznych w Turcji po I wojnie swiatowej ,których ofiarą padli nie tylko Ormianie ale i Grecy zamieszkujący Turcje. Było to czyste ludobójstwo na ludności cywilnej, w tym kobietach i dzieciach. W tym kontekście trudno się dziwić Grekom w ich podejściu do mniejszosci tureckiej.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]