Reklama

Cypr: cmentarz negocjatorów

Cypr: cmentarz negocjatorów

16.08.2014
Czyta się kilka minut
Jeśli w polityce są rzeczy wieczne, konflikt cypryjski zajmuje wśród nich miejsce czołowe. Trwa od ponad 60 lat, a przez ostatnich 40 tkwi w fazie przewlekłej, bez szans na rozwiązanie.
Warosza, nadmorski kurort koło Famagusty, to miasto-widmo. Otoczone zasiekami, od 1974 r. stoi puste, bo greccy mieszkańcy uciekli. Fot. Tarik Tinazay / AFP / EAST NEWS
O

Oficerowie Cypryjskiej Gwardii Narodowej nie mogli przewidzieć takiego obrotu spraw, gdy 40 lat temu, 15 lipca 1974 r., dokonali w Nikozji (cypryjskiej stolicy) zamachu stanu – obalając, choć na krótko, rząd arcybiskupa Makariosa, prezydenta Cypru. Nie przewidywali też, że nie powiedzie się wielki plan „enosis”: przyłączenia całego Cypru do Grecji – taki cel im przyświecał. Ani że rządząca Grecją junta pułkowników, która stała za tym nieudanym przewrotem, sama się rozsypie i definitywnie pożegna z władzą, rzeczeni pułkownicy zaś in gremio trafią przed sąd i do więzienia. Zamachowcom nie przyszło też do głowy, że Cypr nie tylko nie połączy się z grecką macierzą, ale na lata się podzieli. Czy na zawsze?
Ktoś, kto zdołałby skłonić dziś strony – cypryjskich Greków i cypryjskich Turków – do zgody i zjednoczenia, miałby w kieszeni pokojowego Nobla i miejsce...

8660

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]