Reklama

Do przyjaciół Polaków

Do przyjaciół Polaków

21.04.2014
Czyta się kilka minut
Niepokój Polaków odnośnie stanowiska Niemiec wobec Rosji i kryzysu na Ukrainie jest zrozumiały (patrz tekst „Do przyjaciół Niemców”, „TP” nr 15/2014).
J

Jednak niepokój ten powinien dotyczyć w mniejszym stopniu oficjalnej polityki Berlina, a przede wszystkim nastawienia znacznej części niemieckiego społeczeństwa. I w istocie jest to nastawienie bardziej niż wątpliwe: ponad połowa Niemców wykazuje „zrozumienie” (często powtarzane słowo) dla polityki Putina. Choć może trudno w to uwierzyć, a jeszcze trudniej zrozumieć: w czasie aneksji Krymu niemało Niemców kwestionowało nawet fakt, iż doszło do złamania prawa międzynarodowego i deklarowało, że „rozumie” (znów to słowo) imperialną politykę Kremla. Armia tych, którzy „rozumieją Rosję” (język niemiecki znalazł dla nich pojęcie: „Russland-Versteher”), obejmuje wszystkie warstwy społeczne, od lewa do prawa. Można postawić tezę, że rzadko kiedy w przeszłości zdarzało się, by w Niemczech w przypadku jakiejś debaty politycznej przepaść między klasą polityczną i narodem – a więc także...

2644

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]