Reklama

Do kwadratu

Do kwadratu

03.03.2006
Czyta się kilka minut
Tytuł wymaga objaśnienia. Chodzi mi o jeszcze większą niż zazwyczaj "osobność tego, co piszę w tym kąciku, niejako do drugiej potęgi właśnie. Czasem jest i taki obowiązek: nawet nie sprawdzać, jaka jest przystawalność tego, co musi być powiedziane, do czyjejkolwiek innej opinii, sądu, wyborów. Czasem słowo własne jest - i nie może nie być - po prostu tylko tym i niczym więcej. Tak jest tym razem (to zresztą nie może zdarzać się zbyt często).
O

Od paru tygodni media znowu nieustannie zajmują się "teczkami", Kościołem polskim, komisjami, które już w nim powstały albo powstać powinny, oskarżonymi i ich obroną albo sądem nad nimi, a także nowymi projektami ustaw lustracyjnych . Projekty zakładają na pewno jedno: niepomiernie zwiększoną dostępność materiałów archiwalnych SB, a w odniesieniu do wszystkich osób życia publicznego dostępność całkowitą (jak by to miało być wykonane, zapewne nikt się nie zastanawia). W takiej perspektywie to, co mamy teraz, jest tylko przygrywką do tego, czym będziemy żywili się w niedalekiej ale za to długotrwałej przyszłości.

Dlatego wyznaję z całym przekonaniem, że:

Po pierwsze, wszystkie niedobitki dawnych służb bezpieczeństwa doznają zapewne coraz większej satysfakcji, ponieważ gromadzone przez nie materiały uznawane są w coraz większym stopniu za...

3376

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]