Reklama

Do Królestwa na skróty

Do Królestwa na skróty

07.09.2010
Czyta się kilka minut
Zbliżyli się do Niego synowie Zebedeusza, Jakub i Jan, i rzekli: "Nauczycielu (...) użycz nam, żebyśmy w Twojej chwale siedzieli jeden po prawej, drugi po lewej Twej stronie". Mk 10, 35, 37.
P

Prośbę dwóch uczniów dało się skądinąd uzasadnić merytorycznie, gdyż w przyszłych wydarzeniach oni obaj dali wyraz szczególnie dojrzałej wierności. Pełna oburzenia reakcja pozostałych apostołów na ich prośbę miała charakter równie jednoznaczny, jak Chrystusowa konkluzja: "Nie tak będzie między wami" (Mk 10, 43).

Istotny błąd proszących wynikał z tego, że sądzili, iż można chodzić na skróty do Królestwa Niebieskiego, kierując się przede wszystkim własną zaradnością, poczuciem sukcesu, prostym widzeniem świata. Możemy wyobrazić sobie, jak wyglądałyby nasze reakcje, gdyby ktoś usiłował dziś wykorzystać instrumentalnie Chrystusa, aby załatwić protegowanym miejsce w radzie nadzorczej czy funkcję prezesa w dobrze prosperującym przedsiębiorstwie. Osoby protegujące nie cierpią wtedy zazwyczaj na wyrzuty sumienia, tylko podkreślają, że trzeba być szybkim, skutecznym,...

2238

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]