Reklama

Długi sen

Długi sen

13.05.2017
Czyta się kilka minut
Drużyna Bravo to ośmiu żołnierzy ocalałych z bitwy w Iraku.
C

Cztery minuty wymiany ognia uczyniły z nich bohaterów i teraz odbywają triumfalne tournée po Ameryce, przyjmując hołdy od przedstawicieli władz, tuzów biznesu, dziennikarzy i zwykłych obywateli. Kulminacją jest występ na stadionie Dallas Cowboys w Święto Dziękczynienia. W połowie futbolowego meczu biorą udział w masowym show, pełnym patosu i patriotycznych frazesów. Stają się pionkami w grze politycznej (ideologia wojny z terrorem) i medialnej (Hollywood przymierza się do filmu o ich wyczynach). Jeden z żołnierzy, dziewiętnastoletni Billy Lynn, doświadcza bolesnej deziluzji, gdy odkrywa grę interesów skrywaną pod wzniosłymi hasłami, a także infantylizm rodaków, którzy uciekają przed prawdą w sen o ojczyźnie. Co może przerwać ten sen? Jak wiele rzeczywistości może zmieścić nierzeczywistość? Brawurowa, wulgarna i czuła zarazem opowieść przynosi gorzki rozrachunek z american dream. ©

Ben Fountain, DŁUGI MARSZ W POŁOWIE MECZU, przeł. Tomasz S. Gałązka, Czarne, Wołowiec 2017

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]