Reklama

"Dignitas connubii"

"Dignitas connubii"

03.07.2005
Czyta się kilka minut
Trudno w prasie świeckiej znaleźć rzetelny artykuł o stosunku Kościoła katolickiego do nierozerwalności małżeństwa. Autorzy zazwyczaj nie odróżniają rozwodu od stwierdzenia nieważności małżeństwa. Ustawodawstwo państwowe dopuszcza rozwód, czyli rozwiązanie ważnie zawartego małżeństwa cywilnego, decyzją sądu. Kościół katolicki nie uznaje i nie praktykuje rozwiązywania ważnie zawartego związku, bo uważa, że zgoda małżeńska, raz wyrażona, obowiązuje aż do śmierci jednego z małżonków.
M

Może się jednak zdarzyć, że małżeństwo, chociaż wydaje się, że dopełniono wszystkich warunków, by zaistniało, z prawnego punktu widzenia nie zostało ważnie zawarte. W Kościele katolickim taką nieważność mogą spowodować istniejące między partnerami prawnie uznane przeszkody, zgoda małżeńska obarczona wadami, albo uchybienia dotyczące obowiązującej formy jego zawarcia. W takich i tylko w takich przypadkach, sądy kościelne po przeprowadzeniu procesu są uprawnione orzec, że konkretny związek nigdy prawnie nie zaistniał. Jeżeli potwierdzą to dwa wyroki, strony są stanu wolnego i mogą zawrzeć związek małżeński.

Papież Jan Paweł II (a nie Benedykt XVI), zatwierdzając 25 stycznia 2005 r. (nie w maju, jak donosi “Gazeta Wyborcza") instrukcję “Dignitas connubii" (“Godność małżeństwa"), przeznaczoną dla sądów kościelnych, rozpatrujących sprawy o stwierdzenie nieważności...

1233

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]