Reklama

Ładowanie...

Na grzbiecie fali

20.09.2011
Czyta się kilka minut
Bp Tadeusz Pieronek: Człowiek zaczął uważać siebie za źródło norm i efektem jest zasada, że nie jest zobowiązany do niczego. Dekalog odrzucono i zapanował etyczny chaos. Oto streszczenie współczesnej myśli. Rozmawiał Maciej Müller
Bp Tadeusz Pieronek / fot. Marek Lasyk / Reporter
Bp Tadeusz Pieronek / fot. Marek Lasyk / Reporter
M

Maciej Müller: Szatan, kusząc Chrystusa na pustyni, powiedział, że poddane są mu wszystkie ziemskie królestwa, a więc po prostu wszelka władza. Skoro tak, powiedzą niektórzy, to siłą rzeczy również polityka jako narzędzie sprawowania władzy pozostaje w rękach szatana.

Bp Tadeusz Pieronek: Tak się tylko diabłu wydaje, że rządzi światem. I na oko zdaje się mieć słuszność. Ale nie da się ukryć, że Chrystus, mówiąc o swoim ostatecznym zwycięstwie, nie miał na myśli polityki dotyczącej spraw ziemskich. Dlatego rozczarowali się Nim ci, którzy oczekiwali po Jezusie zainicjowania ruchu wyzwolenia spod okupacji rzymskiej. Bóg, traktując człowieka integralnie, dał mu władzę. I zachęcił, by panował nad złem w sobie: bo na tym polega prawdziwa władza człowieka nad sobą i człowieka nad człowiekiem. Ludzie muszą prowadzić taką politykę, która nie skłania do zła, co więcej...

11253

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]