Reklama

Diecezja jak poligon

Diecezja jak poligon

23.11.2003
Czyta się kilka minut
Ograniczenie homilii do 10 minut, Komunia św. na rękę, kadencyjność proboszczów i obniżenie wieku emerytalnego kapłanów z 75 do 70 lat: media uznały te propozycje I Synodu Diecezji Opolskiej za “sensacyjne". 25 października na czwartej sesji plenarnej Synodu zaprezentowano dwanaście dokumentów roboczych, przedstawionych wiernym pod dyskusję.
R

Reakcją mediów jest zaskoczony sekretarz Synodu. - Dziennikarze skupili się na sprawach nie tak ważnych. Pracujemy nad poważniejszymi wyzwaniami - mówi “Tygodnikowi" ks. prof. Helmut Sobeczko i wymienia: - Współpraca między zróżnicowaną narodowo i etnicznie ludnością diecezji. Kontakty ekumeniczne z dość licznym Kościołem ewangelickim, z prawosławnymi. Współpraca z Kościołem greckokatolickim. Migracja zarobkowa na Zachód; problem dotyczy jednej trzeciej ludności Śląska Opolskiego. Jak zapewnić tym ludziom opiekę duszpasterską? Jak wspomóc rodziny zagrożone rozpadem, kłopotami wychowawczymi, nierzadko alkoholizmem?

Niemiecka diecezja

Komunia na rękę to problem czysto praktyczny. - Zdarzały się przypadki, że nadgorliwi księża odmawiali jej przybyszom z Niemiec, gdzie to powszechna praktyka. Z drugiej strony, księża niemieccy...

8205

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]