Reklama

Diabeł w małpiej skórze

Diabeł w małpiej skórze

22.12.2016
Czyta się kilka minut
Pawiany to naprawdę okropne małpy: bezwzględne i agresywne, wiodące awanturniczy tryb życia. Ale to właściwie nie ich wina.
Pawian oliwkowy, Kenia Fot. Michel & Christine Denis-Huot / BIOSPHOTO / AFP / EAST NEWS
S

Sam Karol Darwin w zapiskach poczynionych podczas swoich słynnych podróży na okręcie Beagle zanotował następującą myśl: „Źródłem naszych złych namiętności jest nasze pochodzenie. Naszym dziadem jest diabeł pod postacią pawiana”.
Ojciec ewolucjonizmu nie tylko te ciemniejsze strony ludzkiej natury uzasadniał naszą ewolucyjną historią, o czym zdawało się później zapominać wielu kolejnych badaczy i myślicieli. Ze zwierzęcej przeszłości człowieka Darwin wywodził również takie nasze „anielskie” cechy jak troskliwość, współczucie i altruizm, których zaczątki dostrzegał także u innych (niż ludzie) zwierząt. Pawiany skojarzyły mu się jednak wyłącznie z upadłymi aniołami. Nie bez powodu.

Piekło w raju

Największa na świecie śródlądowa delta – delta rzeki Okawango – to niezwykle malowniczy obszar w centrum kontynentu na południu Afryki, w północnym skrawku...

8798

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]