Reklama

Ładowanie...

Detektyw internet na tropie

28.05.2017
Czyta się kilka minut
Internetowe dociekania wokół śmierci Magdaleny Żuk to zwiastun nadchodzącej epoki radykalnej demokratyzacji wiedzy. Są tego i dobre strony.
il. Zalley // Chris Ratcliffe / GETTY IMAGES / PIXABAY
N

Nikt nie zapukał do gabinetu Philipa Marlowe’a. Panna Marple nie trafiła na żaden niepokojący szczegół. Inspektor Lestrade nie potrzebował pomocy. Przygody Detektywa Interneta nie mają wyraźnej formuły otwarcia, bo trudno w ogóle ustalić, gdzie właściwie zaczyna się nasza opowieść. Wraz z założeniem facebookowej grupy śledczej poświęconej domysłom w danej sprawie? Z opublikowaniem rozbudowanego komentarza pod artykułem na dużym portalu?

Jeżeli na wybuch nowej fali internetowego śledztwa społecznościowego spóźniliśmy się o dzień czy dwa, bardzo trudno wdrożyć się w tok poszukiwań. Przypomina to trochę wskakiwanie do pędzącego pociągu. Nie jest łatwo zrekonstruować poszlaki, oddzielić to, co ustaliła policja i podały media, od domysłów i interpretacji kolejnych użytkowników. Bo internet zamienił się dziś w gigantyczne biuro detektywistyczne, w którym zderzają się starzy...

16133

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]