Demony kardynała Dziwisza

Ks. Jacek Prusak SJ: Nie wystarczy już zamiana złych biskupów na dobrych. Wadliwy jest model. Potrzebujemy głębokiej reformy episkopalności.

Reklama

Demony kardynała Dziwisza

Demony kardynała Dziwisza

05.07.2021
Czyta się kilka minut
Ks. Jacek Prusak SJ: Nie wystarczy już zamiana złych biskupów na dobrych. Wadliwy jest model. Potrzebujemy głębokiej reformy episkopalności.
Kardynał Stanisław Dziwisz, Kraków, 11 czerwca 2021 r. ARTUR BARBAROWSKI / EAST NEWS
A

ARTUR SPORNIAK: Czy kard. Stanisław Dziwisz może spać spokojnie?

KS. JACEK PRUSAK SJ: Gdyby zarzucano mi tyle różnych rzeczy i stawiano tak trudne pytania, twierdząc, że nie otrzymało się na nie przekonujących odpowiedzi, to nie miałbym powodu do spokojnego snu. Myślę, że kardynał Dziwisz zdaje sobie z tego sprawę. Współczuję mu, bo znalazł się w miejscu, w którym oczywiście nigdy nie chciał być, ale do którego doprowadziły go jego własne decyzje.

Które?

Mówię o tym, co się działo na terenie archidiecezji krakowskiej, kiedy kard. Dziwisz wrócił z Watykanu i został jej metropolitą, bowiem zarzuty dotyczące okresu bycia sekretarzem Jana Pawła II oparte są na razie na spekulacjach. W archidiecezji krakowskiej mamy natomiast do czynienia z ofiarami, które twierdzą, że kard. Dziwisz zmarginalizował ich głos, kiedy się do niego zwracały o pomoc....

18702

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »


ogłoszenie społeczne

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Bardzo trafna analiza. To wszystko dzieje się na własne życzenie KK w Polsce. Niestety Obecni biskupi będą kiedyś nazywani Grabarzami Kościoła Katolickiego w Polsce. Przejdą do historii, może nie tak jak by chcieli ale zawsze.

.

.

.

.

.

I niczym gorąc z żeleźniaka na zimę, taki zapał z Was buchał po utworzeniu organu założycielskiego pobożnych ludzi do Odnowy Kościoła i ludu polskiego. Samiście się chyba do towarzystwa tego zaciągnęli lub koło niego żywo krzątali ? Co się zatem, Pietrze, stało, żeście skacpanieli, aż pomazaniec Brukseli bieluśkie rekawy zakasać musiał ? ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Wasza buzia z Fotosiku wygląda na dobrocią należycie wykarmioną. Czoło katedralne , usta wydają się niedostatecznie wycałowane. Oczka z ognikiem młodego liska świat odkrywającego, co z połączeniem uniesionych brwi zapowiadać może gwałtowny rozwój duchowy, zrównoważony na szczęście piwkiem w ręce.

.

Jakby się w niej dwie moce w dzikich zapasach na zabój tarzaly. A to raz - ciemna górą a to znowuż ta jasna i nie wiadomo która zwycięży . Trza by wam Pietrze mistrza nie byle jakiego znależć, któren by pomógł na ścieżkę z manowców wyleźć. Myślę, że mogłaby tego dokonać także kobieta, one potrafią złe moce przegnać i chłopa do ładu doprowadzić. Nie wiem tylko czy jesteście po przejsciach i macie którą na oku? W razie czego, posiadam pomysł na rozwinięcie lirycznego wątku.

"...Oznacza to, że urząd biskupa jest z Bożego zamysłu. Nie można pomyśleć Kościoła bez episkopatu – byłoby to myślenie niekatolickie." Jeśli coś to oznacza, to tylko, że istnieje grupa osób, które tak twierdzą, ponieważ są zainteresowane utrzymaniem tego stanu rzeczy.

Twierdzenie, że próba uporządkowania pedofilskiego bagna wśród kleru jest "próba dokopania kościołowi" jest pospolitą brednią. Zazwyczaj autor takich twierdzeń jest gorącym obrońcą pedofilów w sutannach. I głęboko w nosie ma tych członków kościoła, którzy starają się tępić zwyrodnialców, zgodnie z nakazem chrześcijańskiego sumienia. Widocznie piotr81 ma jakieś inne sumienie.

.

.

Jeśli molestowane są dziewczynki, robią to księża heteroseksualni, jeśli chłopcy- księża homoseksualni. A tych wśród księży nie brakuje. Ksiądz Prusak usiłuje dowieść, że dobòr ofiar jest przypadkowy, nie związany z orientacją seksualną księdza. Osobliwy pomysł. Dlaczego pominął seksturystykę organizowaną przez Wesołowskiego na Dominikanie? Lub nadużycia w ròżnych misjach w krajach Trzeciego Świata? Tamtejsze ofiary seksualnych drapieżcòw w sutannach znacznie zawyżyłyby statystyki nadużyć w polskim Kościele.

Bardzo ciekawy wątek. Odróżniać to co pochodzi od Boga, od tego co pochodzi od ludzi. Nie chcę się specjalnie wymądrzać, ale wydaje mi się, że zanim zaczniemy kombinować, powinniśmy sobie uświadomić, że Boga wymyślili ludzie, takiego na miarę własnych potrzeb i możliwości. Można sobie wmawiać, że inni bogowie to tacy wymyśleni, a nasz sam się wymyślił, jak nas już tak oświeci to przyjrzyjmy się naturze, Ptaszkom za oknem, owadom w ogrodzie, temu co żyje w trawniku naszym ulubionym. Potem pójdźmy do kościoła i przemyślmy nieco głębiej, gdzie tego Boga Jest więcej i gdzie go szukać. Jest w zasadzie regułą, że każdy gatunek szczególną opieką otacza własne potomstwo, to taki ewolucyjny przymus, determinacja wymuszona potrzebą przetrwania gatunku. A tu proszę, wymyślamy organizację, która daje bezkarność swym zboczonym funkcjonariuszom. W dodatku próby oczyszczenia tego bagna maskuje oskarżeniami o atak na wartości wyższe, boskie prawa i takie tam historie. Wkurzają już mnie wszystkie te opowiastki o tym jak to Franciszek stara się robić porządek, dla mnie to wszystko tylko zasłona dymna jest i ratowanie czego się da ze starego dobrego kościoła instytucyjnego.

Zgadzam się z tym, że Franciszek to zasłona dymna. Całkiem zręczny PR, którego celem było przetrzymanie na ile się da watpiacych i rozważajacych odejście z KK. Papież, który był wielka nadzieja na zmiany m. in. wśród środowisk LGBTI, ba, nawet te zmiany prawie obiecywał w publicznych wypowiedziach tylko po to, żeby na koniec, w oficjalnych wypowiedziach potwierdzić, że żadnych zmian nie będzie. Nie da się zmyć krwi z rak KK. Do win przodków dodali swoje. Przerażajaca instytucja.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]