Reklama

Dekada z frankiem

Dekada z frankiem

17.01.2016
Czyta się kilka minut
Rok po dramatycznym skoku kursu szwajcarskiej waluty „frankowicze” doczekali się propozycji rozwiązania swojej sytuacji.
Protest frankowiczów pod Sejmem, Warszawa, 15 stycznia 2016 r. Fot. Krystian Maj / FORUM
W

W połowie stycznia 2015 r. Narodowy Bank Szwajcarii ogłosił, że przestaje bronić kursu franka wobec euro. Decyzja „zatrzęsła rynkami”, pisali dziennikarze, ale ruch szwajcarskiego banku przeraził też setki tysięcy polskich rodzin. Nie o abstrakcyjne rynki więc ostatecznie chodziło, lecz o wrażliwe ciała, nagle przeszyte lękiem i pozbawione poczucia kontroli. Oraz o nową kategorię społeczną, która wyłoniła się w ostatniej dekadzie – „frankowiczów”.

Etnograf na osiedlu

Od pięciu lat prowadzę badania etnograficzne wśród kredytobiorców hipotecznych w Warszawie i okolicach. Odwiedzam mieszkania na nowych osiedlach, kupione dzięki kontraktom na 30, a czasem nawet 40 lat, czyli sięgającym dalej w przyszłość niż nasza pamięć wolnego rynku sięga w przeszłość. Rozmawiam z młodymi ludźmi, którzy kierując się marzeniami nie tak różnymi od marzeń swoich rodziców...

23955

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]