Reklama

Pożyczam, więc jestem

Pożyczam, więc jestem

10.07.2017
Czyta się kilka minut
Polak z klasy średniej ma nowy wymiar tożsamości: wyliczoną przez algorytm zdolność kredytową.
Il. Joanna Rusinek
C

Czym jest mieszkanie na kredyt (lub, jak mówi wielu moich rozmówców podczas badań etnograficznych, „mieszkanie w kredycie”, językowo analogiczne do „samochodu w gazie”)? Jak się żyje w przestrzeni domowej napędzanej spekulatywnym pieniądzem, konsumowanym teraz i odpłacanym przyszłą pracą? Na czym polega kultura czegoś, co od dawna już nie jest tylko instrumentem finansowym?

Mieszczanin na swoim

Spójrzmy, jak szybko kredyt stał się figurą nowej mieszczańskiej codzienności. Ileż można o tym Smoleńsku, mówiła w 2011 r. Piotrowi Najsztubowi Agnieszka Graff: „Dla iluś tysięcy Polaków dużo bardziej interesujące są skoki wartości franka szwajcarskiego”. W kulturze popularnej wielkich miast kredyt stał się też figurą konformizmu i pogodzenia ze światem. Nie można podskoczyć szefowi, bo kredyt. Chciałoby się inaczej, ale kredyt. Joanna Kos-Krauze: „Żeby człowiek się buntował,...

15563

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]