Reklama

Daleko od domu

Daleko od domu

13.03.2016
Czyta się kilka minut
Po zakończeniu II wojny światowej rzesze ludzi zostały wyzwolone na terenie Niemiec. Wśród nich Polacy, Żydzi, Ukraińcy, jeńcy, niewolnicy, więźniowie – niechciani tak samo jak dzisiejsi uchodźcy.
Okolice dzisiejszego Ernst Reuter Platz, Berlin, 1945 r. Fot. AKG / NORDICPHOTOS / EAST NEWS
O

O dramatycznych latach tuż po II wojnie światowej, kiedy formował się kształt nowego świata – jakże innego topograficznie, mentalnie, politycznie i społecznie od tego sprzed roku 1939 – powstaje coraz więcej interesujących książek. Historycy, reporterzy i pisarze obiektem swoich badań i narracji czynią ten niewielki – z perspektywy wieku seryjnych katastrof i następujących po sobie tektonicznych zmian – wycinek burzliwego czasu. Przeważa w nich jednak ambicja, by stworzyć ujęcie całościowe, epickie, w którym swój opis znajdzie jak najszersza gama tematów i problemów.

Wyzwoleńcy z dala od ojczyzny

Angielski historyk, producent filmów historycznych dla BBC i Channel 4, Ben She-phard wybrał odmienną strategię.

Jego wydany właśnie w Polsce „Powrót” to w założeniu rzecz o „dipisach” w Europie Zachodniej – „osobach, które na skutek działań wojennych...

11311

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]