Reklama

Ładowanie...

Daleko od domu

13.03.2016
Czyta się kilka minut
Po zakończeniu II wojny światowej rzesze ludzi zostały wyzwolone na terenie Niemiec. Wśród nich Polacy, Żydzi, Ukraińcy, jeńcy, niewolnicy, więźniowie – niechciani tak samo jak dzisiejsi uchodźcy.
Okolice dzisiejszego Ernst Reuter Platz, Berlin, 1945 r. Fot. AKG / NORDICPHOTOS / EAST NEWS
O

O dramatycznych latach tuż po II wojnie światowej, kiedy formował się kształt nowego świata – jakże innego topograficznie, mentalnie, politycznie i społecznie od tego sprzed roku 1939 – powstaje coraz więcej interesujących książek. Historycy, reporterzy i pisarze obiektem swoich badań i narracji czynią ten niewielki – z perspektywy wieku seryjnych katastrof i następujących po sobie tektonicznych zmian – wycinek burzliwego czasu. Przeważa w nich jednak ambicja, by stworzyć ujęcie całościowe, epickie, w którym swój opis znajdzie jak najszersza gama tematów i problemów.

Wyzwoleńcy z dala od ojczyzny

Angielski historyk, producent filmów historycznych dla BBC i Channel 4, Ben She-phard wybrał odmienną strategię.

Jego wydany właśnie w Polsce „Powrót” to w założeniu rzecz o „dipisach” w Europie Zachodniej – „osobach, które na skutek działań wojennych...

11311

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]