Reklama

Czerwony pogrom

Czerwony pogrom

07.09.2013
Czyta się kilka minut
„Powiesić żydowskie świnie” – krzyczał tłum Austriaków, którzy w sierpniu 1947 r. zaatakowali ośrodek dla żydowskich uchodźców. Organizatorami zajść okazali się... komuniści.
Austriacy czytają obwieszczenie o ustaleniu stref okupacyjnych; 1948 rok. Fot. Forum
B

Bad Ischl to uroczy kurort w austriackich Alpach, koło Salzburga. Stał się znany światu, gdy przez 65 lat spędzał tu lato Franciszek Józef; to tutaj 18 lipca 1914 r. cesarz, w reakcji na zamach w Sarajewie, wypowiedział wojnę Serbii. Mieszkali tu i tworzyli Strauss, Lehar, Brahms.

Po II wojnie światowej miasto było przepełnione: uciekinierzy z terenów zajętych przez Sowietów i ze zbombardowanych miast, ukrywający się naziści, robotnicy przymusowi i więźniowie kacetów wracający do domu, lub bojący się wracać do krajów opanowanych przez ZSRR... W tej masie byli też Żydzi, którzy przeżyli Zagładę.

Pochodzili głównie z Europy Wschodniej i nie wiedzieli, co robić. Wracać do przedwojennego, rodzinnego kraju? Emigrować do Ameryki? Budować nową ojczyznę w Palestynie? Wielu potrzebowało pomocy lekarskiej, normalnego wyżywienia i czasu. Część żyła w kompleksie winy – za to, że...

10103

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]