Reklama

Czytelnik świata

Czytelnik świata

04.03.2013
Czyta się kilka minut
Jacek Dehnel: MŁODSZY KSIĘGOWY. O KSIĄŻKACH, CZYTANIU I PISANIU
C

Czego tu nie ma! Arcydzieła i mistrzowie oraz produkcje grafomanów dawnych i współczesnych. „Stosunki pośmiertne, duchowe pewnej duszy z Zygmuntem Krasińskim” i odczyt wilnianina H.A. zatytułowany „Słońce nie jest ogniskiem, a planetą zimną zamieszkałą”. Panieński sztambuszek z wpisami z roku 1918 i eseje katolickiego moralisty z lat 30. „Historia rózgi” i świadectwa z teksańskiej celi śmierci. Doprawdy, Jacek Dehnel jest czytelnikiem przerażająco wszystkożernym.

Wszystkożerność przekłada się jednak na zdyscyplinowaną prozę i wewnętrzny porządek tego zbioru felietonów, zasygnalizowany tytułami rozdziałów. Mamy więc „Księgę pisania”, „Księgę podopiecznych kopniętej muzy”, „Księgę szpargałów”, „Księgę starych mistrzów”, „Księgę języków”, „Księgę czytania”, „Księgę dzieci i młodzieży” oraz „Księgę rzeczy”. Podział przypomina trochę klasyfikację zwierząt z...

4324

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]