Reklama

Ładowanie...

Czytelnik świata

04.03.2013
Czyta się kilka minut
Jacek Dehnel: MŁODSZY KSIĘGOWY. O KSIĄŻKACH, CZYTANIU I PISANIU
C

Czego tu nie ma! Arcydzieła i mistrzowie oraz produkcje grafomanów dawnych i współczesnych. „Stosunki pośmiertne, duchowe pewnej duszy z Zygmuntem Krasińskim” i odczyt wilnianina H.A. zatytułowany „Słońce nie jest ogniskiem, a planetą zimną zamieszkałą”. Panieński sztambuszek z wpisami z roku 1918 i eseje katolickiego moralisty z lat 30. „Historia rózgi” i świadectwa z teksańskiej celi śmierci. Doprawdy, Jacek Dehnel jest czytelnikiem przerażająco wszystkożernym.

Wszystkożerność przekłada się jednak na zdyscyplinowaną prozę i wewnętrzny porządek tego zbioru felietonów, zasygnalizowany tytułami rozdziałów. Mamy więc „Księgę pisania”, „Księgę podopiecznych kopniętej muzy”, „Księgę szpargałów”, „Księgę starych mistrzów”, „Księgę języków”, „Księgę czytania”, „Księgę dzieci i młodzieży” oraz „Księgę rzeczy”. Podział przypomina trochę klasyfikację zwierząt z...

4324

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]