Reklama

Czynności daremne

Czynności daremne

20.04.2003
Czyta się kilka minut
Powierzchowne utożsamienie z bohaterką sztuki Dei Loher przychodzi wyjątkowo łatwo. Klara poszukuje tego, co obrzydliwie nazywamy samorealizacją, czasami spełnieniem, a w wyjątkowych okazjach kiedy myślimy, a nie kombinujemy, nasze życie - szczęściem.
D

Do szczęścia dziś niezbędne są dwa warunki: praca i miłość, zdaje się, że już w tej kolejności. Klara nie ma ani jednego, ani drugiego. Jest pożałowania godnym przykładem osobowości niszczonej przez plagę współczesności, czyli zdeterminowanie losu człowieka przez pracę, pozycję zawodową, a miłości przez cielesność. „Żeby moje życie nie okazało się na koniec zbędne” - to obsesyjne zdanie Klary. Jej największy lęk. Potrzeba odnalezienia tak zwanego sensu życia, nie poparta żadną predyspozycją osobowości.

W teatrze Krystiana Lupy Klara jest kolejną bohaterką, która zmaga się z potrzebą / koniecznością stworzenia dzieła. Ale tym razem nie ma powstać żadna księga, żadne „Studium o słuchu” ani „Wymazywanie”. Klara podejmuje trud inny, z góry zresztą skazany na niepowodzenie: usiłuje uczynić dziełem swoje życie. Zupełnie nie wiadomo, jakiego rodzaju miałoby to być dzieło. Wiadomo...

11061

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]