Reklama

Czy urażony ma zawsze rację

Czy urażony ma zawsze rację

11.11.2013
Czyta się kilka minut
Antyrasistowską książkę pisarki dla dzieci wycofano z księgarń – ze względu na wizerunek czarnej dziewczynki. O stosunku do Romów się milczy. Równość po szwedzku nie brzmi już tak dobrze.
Rys. Stina Wirsén
T

Takich bohaterów rysowała od zawsze. Ludzi i zwierzęta. Niestarannym, chciałoby się powiedzieć: dziecięcym sposobem. Tym razem rysunek przedstawia kilkuletnie dziecko. Zachowuje charakterystyczne proporcje ciała: duża głowa, długi, szeroki tułów, stosunkowo krótkie kończyny, pozorny brak szyi. Sukienka jest falującą plamą. Buzia cała czarna, poza ustami i oczami, stworzonymi z białych kresek. Włosy sterczą, zakończone kolorowymi serduszkami.
MAŁE SERCE, WIELKA BURZA
W 2012 r. na szwedzkie ekrany wszedł „Liten Skär och alla små brokiga” – filmowa wersja obrazkowych historyjek dla najmłodszych autorstwa Stiny Wirsén, znanej pisarki (wydawanej też w Polsce). Towarzyszyły temu plakaty na ulicach, z bohaterami: czarnoskórą Lillą Hjärtat – Małą Serce i jej wielokolorowymi przyjaciółmi.
Na stronie dystrybutora filmu pojawiły się zaniepokojone komentarze:...

9441

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]