Reklama

Ładowanie...

Czy post uratuje planetę?

Czy post uratuje planetę?

07.11.2022
Czyta się kilka minut
W czasach kryzysu klimatycznego tradycja piątkowych postów zyskuje nowe znaczenie. Dzięki niej w Wielkiej Brytanii liczba mięsnych posiłków spadła o 900 tysięcy tygodniowo.
N

Nawyki żywieniowe brytyjskich katolików zbadano na Uniwersytecie Cambridge. Z opublikowanego 2 listopada raportu wynika, że słowa biskupów, którzy 10 lat temu zaapelowali o powrót do praktyki bezmięsnych piątków, wzięło sobie do serca 28 proc. wiernych, z czego 41 proc. całkowicie zrezygnowało w ten dzień z mięsa, a 55 proc. ograniczyło jego konsumpcję.

Autorzy badań obliczyli, że dzięki temu liczba spożywanych na Wyspach Brytyjskich posiłków mięsnych spadła o blisko 900 tys. tygodniowo, co z kolei jest równoważne zmniejszeniu zużycia węgla o 55 tys. ton rocznie. Szacują, że gdyby podobny (i równie skuteczny) apel wystosowali biskupi USA, korzyści byłyby 20 razy większe. A jeśli piątkową wstrzemięźliwość zachowaliby wszyscy katolicy (co szósty mieszkaniec świata), udałoby się zmniejszyć, choćby o ułamek procenta, emisję gazów cieplarnianych i spowolnić zmiany klimatu. Raport podkreśla rolę, jaką mógłby odegrać papież Franciszek, który nie raz mówił, że przed katastrofą klimatyczną uratować nas może jedynie zmiana stylu życia, oraz inni przywódcy duchowi (ingerencję w dietę przewiduje wiele religii).

Postne piątki – na pamiątkę męki Jezusa – praktykowane były już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Skodyfikował je papież Mikołaj I (858-867), a zakaz, wpisany potem do przykazań kościelnych, przetrwał aż do Soboru Watykańskiego II, który oddał go w ręce lokalnych episkopatów. W USA zakaz zniesiono w 1966 r., na Wyspach Brytyjskich w 1985 r. W niektórych krajach, np. w Polsce, cały czas obowiązuje. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, akredytowany przy Sala Stampa Stolicy Apostolskiej. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium  konsorcjum...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]