Reklama

Ładowanie...

Czy Nazarbajew umrze za Gdańsk?

03.04.2007
Czyta się kilka minut
Wiele kazachskiej ropy upłynie rurociągami przez terytorium Rosji, zanim prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa uda się pozyskać dla idei transportowania czarnego złota szlakami omijającymi Rosję. Omówieniu jednego z takich planów - z wykorzystaniem ropociągu Odessa-Brody-Gdańsk - poświęcone były rozmowy prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Astanie. Zbudowanie jakiegokolwiek "by-passu", doprowadzającego kazachską ropę do Europy bez pośrednictwa Moskwy, dałoby możliwość zdywersyfikowania dostaw surowców energetycznych dla Europy Środkowo-Wschodniej. To bardzo ambitny plan polskich władz. Tylko czy i kiedy ma szanse powodzenia?
K

Kazachstan ma coraz większe ambicje, a jego elita coraz bardziej docenia korzyści płynące ze sprzedawania ropy. Tymczasem istniejące szlaki ledwie obsługują obecny poziom wydobycia (a zapowiedziano jego zwiększenie). Tu krzyżują się interesy Kazachstanu i Rosji, przez terytorium której przebiega główna trasa transportu kazachskiej ropy Tengiz-Noworosyjsk. Nazarbajew podkreślił podczas spotkania z polskim kolegą, że rozmowy o trasach przesyłu ropy są nie do pomyślenia bez udziału Moskwy. To chytry zabieg wytrawnego gracza: Nazarbajew nie chce zrażać Rosji, ale z drugiej strony jest zainteresowany uwolnieniem się od tranzytowego monopolu północnego sąsiada. Wybuch entuzjazmu Nazarbajewa przy omawianiu walorów niezamarzającego portu w Gdańsku można uznać za wyraz zainteresowania polską propozycją. A ponadto: taka propozycja to dobra karta w twardej grze z Rosjanami. Ciekawe,...

950

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]