Reklama

Czy Nazarbajew umrze za Gdańsk?

Czy Nazarbajew umrze za Gdańsk?

03.04.2007
Czyta się kilka minut
Wiele kazachskiej ropy upłynie rurociągami przez terytorium Rosji, zanim prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa uda się pozyskać dla idei transportowania czarnego złota szlakami omijającymi Rosję. Omówieniu jednego z takich planów - z wykorzystaniem ropociągu Odessa-Brody-Gdańsk - poświęcone były rozmowy prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Astanie. Zbudowanie jakiegokolwiek "by-passu", doprowadzającego kazachską ropę do Europy bez pośrednictwa Moskwy, dałoby możliwość zdywersyfikowania dostaw surowców energetycznych dla Europy Środkowo-Wschodniej. To bardzo ambitny plan polskich władz. Tylko czy i kiedy ma szanse powodzenia?
K

Kazachstan ma coraz większe ambicje, a jego elita coraz bardziej docenia korzyści płynące ze sprzedawania ropy. Tymczasem istniejące szlaki ledwie obsługują obecny poziom wydobycia (a zapowiedziano jego zwiększenie). Tu krzyżują się interesy Kazachstanu i Rosji, przez terytorium której przebiega główna trasa transportu kazachskiej ropy Tengiz-Noworosyjsk. Nazarbajew podkreślił podczas spotkania z polskim kolegą, że rozmowy o trasach przesyłu ropy są nie do pomyślenia bez udziału Moskwy. To chytry zabieg wytrawnego gracza: Nazarbajew nie chce zrażać Rosji, ale z drugiej strony jest zainteresowany uwolnieniem się od tranzytowego monopolu północnego sąsiada. Wybuch entuzjazmu Nazarbajewa przy omawianiu walorów niezamarzającego portu w Gdańsku można uznać za wyraz zainteresowania polską propozycją. A ponadto: taka propozycja to dobra karta w twardej grze z Rosjanami. Ciekawe,...

950

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]