Reklama

Ładowanie...

Czy kardynał zacznie mówić

Czy kardynał zacznie mówić

25.04.2022
Czyta się kilka minut
N

Najgłośniejszy proces w Watykanie – byłych pracowników i współpracowników Sekretariatu Stanu – wszedł w decydującą fazę: zeznań oskarżonych. Najważniejszy z nich, kard. Angelo Becciu, został właśnie zwolniony z „tajemnicy papieskiej”, którą się chętnie zasłaniał.

Będzie musiał odpowiadać na drażliwe pytania: nie tylko o inwestycje przynoszące Watykanowi milionowe straty czy przelewanie pieniędzy na konta rodziny, ale też szpiegowanie i usuwanie osób zagrażających jego interesom. Pomagać mu w tym miała Cecylia Marogna, której kardynał zlecał „specjalne zadania” i sowicie wynagradzał, a która – jak się okazało – pracowała też dla włoskich tajnych służb. Zawsze lojalny wobec papieża Becciu może teraz zacząć wybielać się jego kosztem, zeznając pod przysięgą to, co dotąd tylko sugerował: że Franciszek wiedział o każdym jego przedsięwzięciu i je akceptował. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]