Reklama

Czy Jezusa wolno dotknąć

Czy Jezusa wolno dotknąć

15.04.2019
Czyta się kilka minut
Mistrz Magdaleny z Capodimonte, „Pokutująca Maria Magdalena” (XVII w.), Muzeum Regionalne w Messynie WIKIPEDIA
Z

ZAPŁAKANA PO ODEJŚCIU OD PUSTEGO GROBU MARIA MAGDALENA nie rozpoznała zmartwychwstałego Jezusa, myśląc, że ma do czynienia z ogrodnikiem. Kiedy On sam dał się poznać, zwracając się do niej po imieniu, Maria powiedziała „rabbuni” (mój mistrzu) i wykonała jakiś gest (objęcie za nogi?), o którym ewangelista Jan milczy. Gest został skwitowany przez Chrystusa poleceniem oddanym we współczesnych przekładach jako „Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca”.

Przez wieki jednak – za św. Hieronimem i jego Wulgatą – rozumiano je jako „noli me tangere”, czyli „nie dotykaj mnie”. Bibliści wyjaśniają, że nawet jeśli użyty tu czasownik haptomaj przełożyć jako „dotykać”, to jego forma odnosi się nie do jednorazowego dotknięcia, ale dotykania przez dłuższy czas, co sugerowałoby raczej sens: „nie przytrzymuj mnie”. O. Augustyn Jankowski, główny...

4015

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]