Reklama

Człowiek, który zatrzymał igrzyska

Człowiek, który zatrzymał igrzyska

03.06.2014
Czyta się kilka minut
Spokojny, mówi cicho, pozwala wpadać sobie w słowo. Jak to możliwe, że ktoś taki wypowiedział miastu wojnę o olimpiadę, a potem ją wygrał? I co jeszcze szykuje?
Tomasz Leśniak z inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom, stadion KS Korona, Kraków, 30 maja 2014 r. Fot. Tomasz Wiech dla „TP”
T

Trudno uwierzyć, że w tym właśnie miejscu wykluł się ruch, który zatrzymał olimpijskie plany krakowskich polityków. Nie ma tablicy z kolorowymi pisakami, mocnych lamp, okna z widokiem na dachy miasta. Zwycięzcy tak nie mieszkają.
Głosy za oknem
Ulica w starej części Podgórza. Słońce nie zagląda tu nigdy. Kamienica, w której wrażliwy społecznie reżyser znajdzie świetne tło do filmu o chorujących na gruźlicę dzieciach z dwudziestolecia międzywojennego. Parter tak niski, że słychać każde słowo wypowiadane przez przechodniów.
Wynajęte mieszkanie: gołe ściany, tymczasowość. Wykładzina, łóżko, kanapa i kredens z lat 70. zastawiony książkami. Na stoliku maszynka do wybijania pieczątek, trochę naklejek z dwuznacznym logo śnieżnego Pacmana. Nie wiadomo w końcu, po czyjej jest stronie. Czy, wynajęty na potrzeby organizatorów igrzysk, miał pożreć miejski...

7726

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]