Igrzyska elit

Rafael Puetter wyciąga puzzle. Ze 111 elementów można ułożyć zdjęcie samochodu, którym jechali Wesley (25 lat), Carlinhos (16), Roberto (16), Cleiton (18) i Júnior (20). W listopadzie 2015 r. wszyscy zginęli, w jednym aucie. Wszyscy byli niewinni, zapewnia Rafael. Policjanci zaczęli strzelać bez powodu. Wypuścili 111 śmiertelnych kul.
– Chciałem opowiedzieć o przemocy policji i wojska, które przez ostatnie lata torowały drogę XXXI Igrzyskom Olimpijskim w Rio – mówi Rafael Puetter, przydomek artystyczny Rafucko, brazylijski satyryk i artysta.
Wiosną Rafucko otworzył projekt, zatytułowany „Olimpijski sklep antypamiątek” (wystawiany także poza Brazylią, m.in. w Berlinie). Poza puzzlami można kupić m.in. malutkie wersje „wielkich czaszek”, jak mieszkańcy faweli nazywają pancerne pojazdy policji, a także talerze z motywami z mundurów funkcjonariuszy zaangażowanych do...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Tak, chcę
czytać więcej »
Masz już konto? Zaloguj się
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]