Reklama

Człowiek bez Boga

Człowiek bez Boga

09.01.2005
Czyta się kilka minut
W lutym 1983 r., podczas jednego z pierwszych konsystorzy za swojego pontyfikatu, Jan Paweł II mianował osiemnastu nowych kardynałów. Jedna z nominacji miała wagę symbolu: kapelusz kardynalski otrzymał blisko dziewięćdziesięcioletni jezuita o. Henri de Lubac.
S

Symbol był podwójny: z jednej strony hołd dla wielkiego teologa, a tym samym docenienie wagi pracy intelektualnej w Kościele, z drugiej - podobnie jak jedenaście lat później, gdy godność tę otrzymał dominikanin o. Yves Congar - wyrównanie krzywdy sprzed lat. Zarówno bowiem o. de Lubac (1896-1991), jak i o. Congar (1904-1995) zostali w latach 50., za pontyfikatu Piusa XII, odsunięci od nauczania; w przypadku o. de Lubac chodziło o kontrowersje wokół tez zawartych w jego książce “Surnaturel" (“Nadprzyrodzoność", 1946), a dotyczących relacji między naturą człowieka a łaską Bożą (krytyka koncepcji “czystej natury"). Później jednak Jan XXIII powołał obu do grona przygotowującego Sobór, a decyzja Jana Pawła II stanowiła ostateczny wyraz uznania Stolicy Apostolskiej dla ich dzieła - miejsce tego dzieła w XX-wiecznej teologii było bowiem już oczywiste.

***

...

7633

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]