Reklama

Czeska niespodzianka

Czeska niespodzianka

01.06.2010
Czyta się kilka minut
Demokracja, choć bywa nudna, przynosi niespodzianki. Taką wielką niespodzianką jest wynik wyborów parlamentarnych w Czechach, gdzie scena polityczna wydawała się trwale podzielona między dwie potężne partie: socjaldemokrację (ČSSD) i prawicową ODS.
I

I oto wyborcy postanowili obie ukarać: poparcie dla nich nieznacznie tylko przekroczyło 20 proc. (ČSSD 22,1 proc., ODS 20,2 proc.). Szczególnie to bolesne dla socjaldemokratów, którzy wprawdzie nominalnie wybory wygrali, ale uzyskali znacznie mniej głosów, niż zapowiadały sondaże, i nie mogą stworzyć rządu.

Tryumfatorem jest natomiast były minister spraw zagranicznych, książę Karel Schwarzenberg. Rok temu założył on prawicową partię TOP09, a dziś nie tylko zdobył 17 proc. głosów (co znaczy, że TOP09 powinna wejść w skład każdej przyszłej koalicji), ale swym sukcesem przełamał czeskie stereotypy: Schwarzenberg otwarcie deklaruje się jako katolik, co nie przysparza tu zwykle popularności, podobnie jak przynależność do arystokracji. To nie koniec niespodzianek: kolejną nową partią w parlamencie będzie populistyczna formacja Sprawy Publiczne, o której wiadomo...

1609

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]