Reklama

Cześć pracy

Cześć pracy

05.06.2012
Czyta się kilka minut
Stara umowa społeczna została zastąpiona nowym ładem, który wymaga od nas większego wysiłku. Niestety, niezbędnego.
O

Od przyszłego roku pracujemy dłużej – to m.in. efekt tego, że i żyjemy i żyć będziemy coraz dłużej. Podpisana przez prezydenta w ubiegłym tygodniu ustawa emerytalna zrównuje i wydłuża wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 lat. Choć reformę rozłożono na lata – zakończy się dopiero w 2040 r., wtedy kobiety osiągną docelowy wiek emerytalny – sam pomysł wydłużenia pracy przyjęliśmy w większości źle. Z wyjątkiem ekonomistów, którzy czekali na dokończenie reformy emerytalnej z 1999 r.

Zmiana ma m.in. zapobiec obniżaniu poziomu otrzymywanych świadczeń. Wprost proporcjonalnie do rosnącej grupy emerytów spada bowiem liczba osób, które płacą składki. Obecne niskie emerytury w przyszłości zmalałyby jeszcze bardziej. Ponadto zmiany demograficzne wyglądają z perspektywy państwa dramatycznie, więc reforma ulży finansom publicznym: rząd szacuje oszczędności w miliardach: w 2015 r. ma to...

4055

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]