Reklama

Czerwone maki

Czerwone maki

19.11.2013
Czyta się kilka minut
Jak Warszawa staje w milczeniu 1 sierpnia, tak Wielka Brytania zamiera 11 listopada: w rocznicę końca I wojny światowej. To Dzień Pamięci poświęcony poległym i weteranom. Ostatnio, obok powszechnego uniesienia, padają też pytania o patriotyzm dziś.
Pogrzeb weterana RAF Harolda Percivala; na wózku współorganizator uroczystości Rick Clement; Lytham St Annes, 11 listopada. Fot. Nigel Roddis / GETTY IMAGES / FPM
B

Był człowiekiem, który miał tylko kilku bardzo dalekich krewnych i nie było nikogo, kto mógłby go odprowadzić na miejsce ostatniego spoczynku. Ale Brytyjczycy zareagowali tak, jak tylko Brytyjczycy potrafią” – tak mówił przedsiębiorca pogrzebowy Eddie Jacobs.
Na pogrzeb 99-letniego Harolda Jellicoe Percivala, który odbył się kilka dni temu – akurat w Dzień Pamięci – przybyło bowiem aż kilkaset osób. Nie zmieścili się w domu pogrzebowym, w większości stali na zewnątrz, na deszczu. Weterani, żołnierze, rodziny z dziećmi.
Nie znali Percivala, nigdy nawet go nie spotkali. Ale chcieli pożegnać żołnierza, który walczył dla swojego kraju.
SPEŁNIONY OBOWIĄZEK
Harold Jellicoe Percival w istocie był człowiekiem samotnym – nigdy się nie ożenił, nie miał dzieci. Mieszkał tu i tam, głównie w hotelach. Podróżował, pracował w Australii. Ale to już po II...

7223

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]