Reklama

Czekając na trąby

Czekając na trąby

18.07.2016
Czyta się kilka minut
Piłem kawę, zresztą niewykluczone, że była to herbata. Wtedy ktoś powiedział: „Wybuchło”. Był wczesny ranek. Chwilę zajęło zorganizowanie samochodu, opróżnienie filiżanki i sprawdzenie mapy.
Fot. Grażyna Makara
Paweł Reszka / Fot. Grażyna Makara
D

Do przejechania było niecałe 300 kilometrów. Ruszyliśmy. Niecierpliwie poganiałem kierowcę. Chciałem być u celu najpóźniej po południu. Tak bardzo chciałem zobaczyć koniec świata. Było to uczucie nieco przypominające łakomstwo.

Granat wybuchł na targu w centrum afrykańskiego miasta Bujumbura. Ze straganów nie uprzątnięto jeszcze śladów krwi, gdy tam dotarłem. Kręciło się mnóstwo policji i wojska. A do tego wszyscy wokoło mówili, że może to być wstęp do czegoś grubszego. Na przykład do kolejnych masowych mordów – jeszcze większych i jeszcze straszniejszych niż ostatnie w sąsiedniej Rwandzie. Nie było pewne, kto kogo zacznie zabijać pierwszy. Było pewne, że jak zaczną, to nic już nie będzie takie samo. W oczekiwaniu na koniec świata wojskowi glansowali buty i czyścili broń. Handlarze przyglądali im się ciekawie i szeptali coś w sekrecie – jeden drugiemu wprost do ucha.

...

4594

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]