Reklama

Czas Sasa i Lasa

Czas Sasa i Lasa

17.05.2015
Czyta się kilka minut
Czas elekcji był kiepski dla państwa. Taka tradycja. Czasami wybierano kandydata, który zamiast się cieszyć z zaszczytu, zaraz uciekał do domu.
Z

Znacznie częściej wybierano dwóch naraz. Efekt był taki, że wszyscy się na siebie gniewali. Pokłócone frakcje śpiewały „Te deum laudamus” we własnym zakresie, a wygrywał ten, co pierwszy dojechał do Krakowa na koronację. Albo ten, co miał więcej żołnierzy lub pieniędzy na łapówki. W „Pamiętnikach” Jana Chryzostoma Paska jest tyczący się zwyczajów elekcyjnych fragmencik: „dają, darują, sypią, leją, częstują”.
À propos „leją i częstują” – trzeba przypomnieć, że elekcje były też wielką imprezą: tygodniami jedzenia i picia do nieprzytomności. Gdy wybierano Władysława IV (elekcja z tych spokojniejszych), obrady miały zaczynać się o dziewiątej. Posłowie zjawiali się jednak w okolicach dwunastej, by po dwóch godzinach zmykać na obiad. Wyborów dokonywano w szczerym polu na Woli pod Warszawą – gdy padał deszcz, imprezy zamieniały się w taniec błotny. Dziś stoi tam...

5373

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]