Reklama

Czas na tryumfy

Czas na tryumfy

19.02.2007
Czyta się kilka minut
Korupcja w służbie zdrowia istnieje i trzeba z nią walczyć. Sprawiedliwość ma dosięgnąć winnych bezbłędnie i szybko. Ale ta sprawiedliwość rządzi się od dawna prawami, których ignorowanie byłoby lekiem gorszym od choroby: właściwe struktury władzy postępujące według właściwych zasad, reguły dowodów winy, adekwatność sankcji do wykroczeń. A tymczasem?
Z

Zatrzymanie w szpitalu MSWiA słynnego kardiochirurga, specjalisty od przeszczepów serca, złamało wszystkie powyższe zasady. Był spektakl, maksymalnie upokarzający, i lawina oskarżeń na konferencji prasowej, którą nie wiedzieć po co prowadził minister sprawiedliwości występujący jak prokurator. Padły najcięższe oskarżenia bez dowodów (nawet o zabójstwo), a potem okazało się, że akta "objęte są klauzurą tajności", zaś obywatele zaproszeni zostali do następnych doniesień (czyli dopiero gromadzenie dowodów), w czym wzięła publiczny udział nawet pani wicepremier. Media niestety podchwyciły styl i język, zaroiło się od najgorszych epitetów i w ten sposób wyrok skazujący został wydany jeszcze zanim rozpoczął się proces, do którego zresztą daleko.

Kropkę nad i postawił sam minister sprawiedliwości, stwierdzając, że dla tego samego spektaklu "warto było powołać CBA"....

1463

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]