Reklama

Czarownice z Magu

21.05.2017
Czyta się kilka minut
Kobiety w afrykańskiej Tanzanii z przerażeniem myślą o zbliżającej się starości. Staruszki oskarżane są o czary i zabijane.
80-letnia Leah Kipemba z wioski na północnym zachodzie Tanzanii. Sąsiedzi oskarżyli ją o czary, gdy zmarły wszystkie jej dzieci. Fot. Myriam Meloni
P

Przeraźliwy krzyk wydobywa się z ciała młodej kobiety. Po chwili jej głośne lamenty zamieniają się w złowrogi szyderczy śmiech. Biedaczka wije się po piaszczystej ziemi, wymachując w desperacki sposób nogami i rękoma, jakby się topiła i pozostało jej zaledwie kilka sekund na ratunek.

– Demony opanowały jej ciało – mówi spokojnym głosem Ibrahim Emmanuel Ndaro, tradycyjny uzdrowiciel z miasteczka Magu na północnym zachodzie Tanzanii. – Nękają ją już od ponad 15 lat. Nie może nawet normalnie spać i jeść. Ktoś bardzo zły rzucił na nią klątwę, dlatego tak się zachowuje – dodaje, poprawiając rękawy eleganckiej koszuli w kratę.

Tutaj, w 25-tysięcznym Magu, Ibrahim jest powszechnie poważaną osobą. Niedaleko głównej drogi, za wysoką żelazną bramą, mieści się jego szpital. W murowanym budynku ma on niewielkie biuro, zapełnione medykamentami i przyrządami do sporządzania mikstur....

13979

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]