Reklama

Czarownice z Magu

Czarownice z Magu

21.05.2017
Czyta się kilka minut
Kobiety w afrykańskiej Tanzanii z przerażeniem myślą o zbliżającej się starości. Staruszki oskarżane są o czary i zabijane.
80-letnia Leah Kipemba z wioski na północnym zachodzie Tanzanii. Sąsiedzi oskarżyli ją o czary, gdy zmarły wszystkie jej dzieci. Fot. Myriam Meloni
P

Przeraźliwy krzyk wydobywa się z ciała młodej kobiety. Po chwili jej głośne lamenty zamieniają się w złowrogi szyderczy śmiech. Biedaczka wije się po piaszczystej ziemi, wymachując w desperacki sposób nogami i rękoma, jakby się topiła i pozostało jej zaledwie kilka sekund na ratunek.

– Demony opanowały jej ciało – mówi spokojnym głosem Ibrahim Emmanuel Ndaro, tradycyjny uzdrowiciel z miasteczka Magu na północnym zachodzie Tanzanii. – Nękają ją już od ponad 15 lat. Nie może nawet normalnie spać i jeść. Ktoś bardzo zły rzucił na nią klątwę, dlatego tak się zachowuje – dodaje, poprawiając rękawy eleganckiej koszuli w kratę.

Tutaj, w 25-tysięcznym Magu, Ibrahim jest powszechnie poważaną osobą. Niedaleko głównej drogi, za wysoką żelazną bramą, mieści się jego szpital. W murowanym budynku ma on niewielkie biuro, zapełnione medykamentami i przyrządami do sporządzania mikstur....

13979

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]