Reklama

Cyrkowiec

Cyrkowiec

06.11.2006
Czyta się kilka minut
P

PATRYCJA KUJAWSKA: - Jan Paweł II powiedział, że muzyka to droga do poznania prawdy, dobra i samego siebie; że jest pragnieniem ducha i miłości. Jakie wartości uniwersalne kryją się w muzyce?

ALEXANDRE Tharaud: - Każdy artysta będzie tu miał coś innego do powiedzenia. Nie uważam, by muzyka była przesłaniem z nieba. Grając, nie myślę o wartościach uniwersalnych. Kompletnie nie zajmuje mnie ta kwestia, bo nie rozumiem muzyki na sposób religijny. Po prostu wykonuję moją pracę. Jedyne, czego próbuję, to być pośrednikiem między muzyką, która tworzy także mnie samego, gdy ją interpretuję - a tym, co zewnętrzne. I staram się to robić w sposób jak najczystszy, przezroczysty, bezpośredni. Uważam, że wykonywanie muzyki to profesja rzemieślnicza.

Jest Pan zaimkiem

- Czy te dwie sfery - sztuka i rzemiosło - nie...

7456

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]