Reklama

Ładowanie...

Cypr: kto jest winny w sprawie gwałtu

13.01.2020
Czyta się kilka minut
19-letnia Brytyjka, oskarżona o kłamstwo w sprawie zbiorowego gwałtu, przez pół roku nie mogła opuścić śródziemnomorskiej wyspy. Choć jest już w domu, to nie koniec historii, w której domniemana ofiara stała się domniemaną oskarżoną.
19-letnia Brytyjka oskarżona o składanie fałszywych zeznań, wraz z matką, w drodze do sądu w Paralimni. Cypr, 7 stycznia 2020 r. PETROS KARADJIAS / AP / EAST NEWS
O

Oskarżono ją o fałszywe zeznania i wprowadzenie w błąd policji. 7 stycznia sąd w Paralimni skazał ją na kilka miesięcy więzienia w zawieszeniu. Gdy przed budynkiem sądu demonstrowały aktywistki organizacji kobiecych, sędzia Michalis Papathanasiou wyjaśniał, że biorąc pod uwagę wiek i zły stan psychiczny oskarżonej, postanowił dać jej „drugą szansę”. Pytanie tylko, czy w ogóle miała ona kiedykolwiek szansę na przejrzysty proces i na sprawiedliwość.

Ale – po kolei.

„Parodia sprawiedliwości”

Sprawa Brytyjki (nawet jej imienia nie podano do wiadomości publicznej) wywołała poruszenie na Cyprze i poza jego granicami. W ostatnich dniach zaangażował się w nią szef brytyjskiej dyplomacji, a na Wyspach pojawiły się apele o turystyczny bojkot Cypru (na tę wyspę przyjeżdża co roku ponad milion Brytyjczyków).

Wyrok w zawieszeniu pozwolił dziewczynie na natychmiastowy...

8038

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]