Reklama

Cyberwojna o Biały Dom

Cyberwojna o Biały Dom

03.10.2016
Czyta się kilka minut
Systemy wyborcze w wielu amerykańskich stanach stały się celem hakerów, którzy sondowali ich zabezpieczenia.
M

Mogą to być przygotowania do działań ofensywnych” – mówił w miniony weekend Jeh Johnson, sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego USA. „W kilku przypadkach stwierdziliśmy, że wrogo nastawieni aktorzy uzyskali dostęp do systemów istotnych dla wyborów. Jak na razie nie odnotowaliśmy jednak manipulacji danymi” – zaznaczył Johnson, apelując do władz stanowych, by zwróciły się o pomoc do jego ministerstwa (jak dotąd uczyniło to 21 z 50 stanów). Organizacja wyborów prezydenckich, które odbędą się w USA 8 listopada, leży w gestii stanów; w wielu stosuje się przestarzałe systemy elektroniczne. Wcześniej, pod koniec sierpnia, celem cyberataków były spisy uprawnionych do głosowania w Arizonie i Illinois. W Arizonie cyberatak zauważono i odparto, ale w Illinois hakerzy skopiowali dane 200 tys. wyborców.

Politycy Partii Demokratycznej otwarcie oskarżają Rosję, że usiłuje wpłynąć na wynik wyborów, działając przeciw Hillary Clinton i na rzecz Donalda Trumpa. Niedawno celem cyberataków stały się serwery pocztowe Demokratów – udało się ustalić, że ataki prowadzono z Rosji. Potem, przed konwencją partyjną, platforma WikiLeaks upubliczniła 20 tys. wykradzionych maili. Doprowadziło to do dymisji w sztabie Clinton i uderzyło w jej wizerunek. Demokraci oskarżają WikiLeaks, że stała się co najmniej użytecznym narzędziem rosyjskich tajnych służb.

W amerykańskich instytucjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo już od jakiegoś czasu narasta obawa, że działając przez hakerów, Rosja może podjąć próbę wpłynięcia na wybory – jeśli nie przez manipulowanie głosami (specjaliści twierdzą, że byłoby to technicznie trudne, także z racji wielostopniowej kontroli procedur wyborczych), to doprowadzając do zamieszania i sytuacji, w której wynik, np. rozstrzygnięty niewielką przewagą, mógłby być kwestionowany i przez wyborców Trumpa uznany za niewiarygodny. To zaś może prowadzić do osłabienia legitymacji nowego prezydenta, a nawet czasowego paraliżu władzy i ograniczenia działań USA w polityce zagranicznej. Niepokój udziela się też społeczeństwu: z niedawnego sondażu wynika, że co trzeci Amerykanin sądzi, iż wybory mogą zostać zmanipulowane.

Czy Kreml może wpłynąć na wybory w USA? „Ameryka sobie poradzi: ma do tego wszelkie narzędzia, siły i środki. Ale pod jednym warunkiem: że jej elity rządzące uznają, iż dotychczasowe reakcje na rosyjskie operacje wpływu były niewystarczające. W ostatecznym bowiem rozrachunku użycie tych sił i środków zależy od decyzji politycznej w USA” – mówiła niedawno w rozmowie z „TP” (nr 37) Jolanta Darczewska z OSW, specjalistka od rosyjskiej „wojny informacyjnej”. ©℗

Autor artykułu

Dziennikarz, kierownik działów Świat i Historia. Ur. 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]