Reklama

Ładowanie...

Wioletta Grzegorzewska nominowana do nagrody Man Booker International Prize

18.07.2015
Czyta się kilka minut
Przypominamy Jej sylwetkę, w której pisaliśmy o trudnym losie emigrantki, jaki wybrała pisarka.
Fot. Olek Creations / MATERIAŁY PRASOWE
C

Choć Grzegorzewska ma za sobą całkiem sporo publikacji, w tym pięć tomików wierszy – świetnie ocenionych przez krytyków – wydanych jeszcze w Polsce, większość polskich czytelników usłyszała o niej w zeszłym roku, gdy wydawnictwo Czarne wydało jej zbiór autobiograficznych opowiadań „Guguły”. Teraz książka walczy o miejsce w finale Nagrody Nike. Jest to również jedyna książka z tych nominowanych do Nike, która znalazła się w finale drugiej prestiżowej nagrody literackiej – Gdynia.

Status Grzegorzewskiej jako poetki jest już międzynarodowy. Świadczy o tym tegoroczna nominacja do Griffin Poetry Prize za zbiór poetycko-prozatorski „Wzory skończoności i teorie przypadku” („Finite Formulae and Theories of Chance”), przełożony na język angielski przez Marka Kazmierskiego. I choć nagrody nie dostała, już mówi o niej cały poetycki świat.

– Ta książka jest wyborem wierszy...

13718

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]