Nagroda literacka Gdynia 2022

Znamy nominacje do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia. Kto tym razem otrzyma metalowe kostki w kategorii Esej, Proza, Poezja i Przekład na język polski? Dowiemy się pod koniec sierpnia podczas festiwalu Miasto Słowa w Gdyni.

20.06.2022

Czyta się kilka minut

 / WOJCIECH ROJEK
/ WOJCIECH ROJEK

Nagroda Literacka Gdynia została powołana do życia w 2006 r. przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących polskich twórców. Jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Nagroda – Gdyńska Kostka Literacka i 50 tys. zł – przyznawana jest w czterech kategoriach: Esej, Poezja, Proza, Przekład na język polski. NLG jest inicjatywą władz miasta skierowaną zarówno do polskich pisarzy, jak i szerokiego grona odbiorców współczesnej literatury.

W skład kapituły Nagrody wchodzą: Jerzy Jarniewicz (przewodniczący), Adam Lipszyc, Eliza Kącka, Barbara Klicka, Dorota Kozicka, Aleksander Nawarecki, Tomasz Swoboda, Natalia Gromow (sekretarz Nagrody).

Nagrodzie Literackiej Gdynia już po raz kolejny towarzyszy festiwal Miasto Słowa: spotkania z nominowanymi, laureatami, panele dyskusyjne nawiązujące do wątków pojawiających się w tytułach walczących o Kostki Literackie, gościć też będziemy znamienitych polskich prozaików.

Więcej informacji: www.nagrodaliterackagdynia.pl

NOMINACJE DO NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA 2022

ESEJ

MARCIN DYMITER – muzyk i realizator dźwięku. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli, wystaw i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Twórca map dźwiękowych, serii płyt „Pocztówki dźwiękowe” oraz projektu Field Notes.
Notatki z terenu, Wydawnictwo Części Proste, Gdańsk 2021

AGNIESZKA GAJEWSKA – literaturoznawczyni, wykładowczyni, autorka i aktywistka. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu. Autorka książek „Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema” (2016) oraz „Hasło: feminizm” (2008). Kieruje Interdyscyplinarnym Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM.
Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2021

ANDRZEJ KOPACKI – poeta, tłumacz, eseista. Redaktor miesięcznika „Literatura na Świecie”. Literaturoznawca w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Laureat nagrody dla tłumaczy Fundacji im. Roberta Boscha i lirycznej nagrody promocyjnej im. Mörikego.
21 wierszy w przekładach i szkicach, Wydawnictwo Officyna, Łódź 2021

TOMASZ SZERSZEŃ – fotograf, antropolog kultury. Autor książki „Podróżnicy bez mapy i paszportu” (2015). Współtwórca pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”, redaktor „Kontekstów”, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN.
Wszystkie wojny świata, Wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2021

JERZY SZPERKOWICZ– dziennikarz i reporter. W 1956 r. ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1956-1974 był moskiewskim korespondentem „Życia Warszawy”, współredagował „Życie i Nowoczesność” (1971-1973), później pracował w „Kulturze” i „Gazecie”. Prywatnie mąż Hanny Krall. Zmarł 20 lutego 2022 r.
Wrócę przed nocą. Reportaż o przemilczanym, Wydawnictwo Znak, Kraków 2021

POEZJA

SZYMON BIRA – poeta, autor tomików: „światło umieranie” (2008), „Podręcznik królowej” (2011) oraz „3,5” (2015). Wiersze publikował także w czasopismach i witrynach, m.in.: 8. Arkusz „Odry”, „artPAPIER”, „Cegła”.
1,1, Wydawnictwo Convivo, Warszawa 2021

URSZULA HONEK – poetka i prozaiczka, autorka tomików „Sporysz” (2015) i „Pod wezwaniem” (2018), a także zbioru opowiadań „Białe noce” (2022). Laureatka grand prix Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego, Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO oraz Nagrody im. Adama Włodka.
Zimowanie, WBPiCAK, Poznań 2021

EMILIA ­KONWERSKA – literaturoznawczyni, publicystka, kuratorka, poetka. Współpracuje z „Krytyką Polityczną”. Pracuje jako kuratorka Galerii Dobro w Olsztynie. Wiersze publikowała m.in. w „Stonerze Polskim”, „Stronie Czynnej”, „Łałoku” i „Cegle”.
112, Wydawnictwo papierwdole, Wrocław 2021

PATRYK KOSENDA– poeta, współzałożyciel i redaktor „Stonera Polskiego”. W 2019 r. ukazał się jego debiut poetycki „Robodramy w zieleniakach”. Laureat Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
Największy na świecie drewniany coaster, Wydawnictwo Kontent, Kraków 2021

JUSTYNA KULIKOWSKA– poetka, autorka tomików „Hejt i inne bangery” (2018), za który otrzymała Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki, i „Tab_s” (2020, nominacja do Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia). Laureatka Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego.
gift. z Podlasia, WBPiCAK, Poznań 2021

PROZA

KRZYSZTOF BARTNICKI – pisarz, tłumacz, teoretyk przekładu. Doktor Uniwersytetu w Jenie. Tłumacz Dróżdża, Leśmiana, Joyce’a. Przekłada również literaturę na dźwięki, obrazy i filmy. Laureat Nagrody „Literatury na Świecie”.
Myśliwice, Myśliwice, Wydawnictwo Instytut Mikołowski, Mikołów 2021

EWA JAROCKA – historyczka sztuki, pisarka, poetka, malarka. Autorka trzech tomów poetyckich: „nie ma dobrych ludzi” (2016), „Dno cekina” (2017) i „cienie piszczących psów” (2020, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia). Wydała także książki prozatorskie: „Nie zostawia się dziecka w niebie” (2019) i „Dresik” (2020).
Skończyło się na całowaniu, Wydawnictwo papierwdole, Wrocław 2021

MATEUSZ PAKUŁA– dramatopisarz, dramaturg. Finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za tekst „Smutki tropików”. W ostatnich latach opublikował m.in.: „Panoptikos” (2015), „Wieloryb The Globe” (2016) i „Chaos pierwszego poziomu” (2019).
Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję, Wydawnictwo Nisza, Warszawa 2021

EDWARD PASEWICZ– poeta, pisarz, dramaturg i kompozytor. Za swoją twórczość poetycką, m.in. za tomiki „Drobne! Drobne!” i „Pałacyk Bertolta Brechta”, wielokrotnie nominowany do głównych nagród literackich. W latach 2014-2020 był prezesem ­Stowarzyszenia Queerowe Centrum Kultury.
Pulverkopf, Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa 2021

KRZYSZTOF PIETRALA – poeta, prozaik, etnolog. Jego zainteresowania skupiają się głównie na poezji trzech pierwszych dekad XX wieku w Polsce i na świecie oraz francuskiej nouveau roman lat 50. Publikuje w „Czasie Kultury” i „Małym Formacie”.
Story Jones, Wydawnictwo Meth, Poznań 2021

PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI

JERZY KOCH – ­literaturoznawca, niderlandysta i germanista. Specjalizuje się w literaturze niderlandzkiej i południowoafrykańskiej, szczególnie tworzonej w języku afrikaans. Ostatnio na polski przełożył książki Stefana Hertmansa, Antjie Krog i Breytena Breytenbacha, Josepha Conrada, Seamusa ­Heaneya.
Niepokój przychodzi o zmierzchu, autor oryginału: Marieke Lucas Rijneveld, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2021

MACIEJ ŚWIERKOCKI – pisarz, scenarzysta, krytyk i tłumacz z języka angielskiego. Współpracuje m.in. z „Literaturą na Świecie”,„Filmem” i „Odrą”. Przełożył książki Samuela Becketta, Richarda Flanagana, Josepha Conrada, Eleanor Catton, Jacka Kerouaca i wielu innych.
Ulisses, autor oryginału: James Joyce, ­Wydawnictwo Officyna, Łódź 2021

KAROLINA WILAMOWSKA – tłumaczka z języka węgierskiego, absolwentka hungarystyki i polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Na polski przełożyła prozę Franza Jalicsa, Szilárda Borbélyego czy László Darvasiego.
Kurator, autor oryginału: György Konrád, Wydawnictwo Pogranicze, Sejny 2021

JAREK ZAWADZKI – tłumacz literatury z języka angielskiego i chińskiego. Ukończył sinologię na Uniwersytecie Warszawskim i anglistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na polski przekładał Williama Blake’a, Arthura Brooke’a, Lao-tsy czy Tao Yuanming.
Opowieści kanterberyjskie, autor ­oryginału: Geoffrey Chaucer, Wydawnictwo Biblioteka Śląska, Katowice 2021

IWONA ZIMNICKA– tłumaczka literatury norweskiej. Odznaczona Norweskim Orderem Zasługi przez króla Haralda V. Na polski przełożyła m.in. książki Josteina Gaardera, Larsa Saabye Christensena, Jo Nesbø, Karen Blixen czy Karla Ove Knausgårda.
Trylogia kopenhaska, autorka oryginału: Tove Ditlevsen, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2021

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Redaktor i krytyk literacki, stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Artykuł pochodzi z numeru Nr 26/2022