Reklama

Coś w chrześcijanach pękło

31.08.2014
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie,
z

zapewne wiele razy słyszałeś, że wiara dziś już nie ta, jak to drzewiej bywało. Że słudzy Nieprzyjaciela wydelikatnieli, ostygli w apostolskim zapale, zobojętnieli. Że wiara przestała być ich życia treścią, a stała się drugorzędnym dodatkiem, kwiatkiem do kożucha.
Starym jestem diabłem i wiem, że świat mało co się zmienia, a już gatunek ludzki to ani-ani. Nihil novi sub sole, by tak rzec sentencjonalnie. I chociaż natura człowiecza rzeczywiście jednako nędznie się prezentuje, czy to w jaskiniach, czy to w biurowcach ze szkła i stali – coś jednak w chrześcijanach pękło, przyznać to muszę.
Otóż w swoich heroicznych początkach ci głupcy faktycznie stawiali na pierwszym miejscu to, co rzekomo czeka ich po śmierci. Wszystko byli gotowi oddać za niebiańską fatamorganę, za bzdury wciskane im przez religijnych domokrążców, marnych akwizytorów urojeń i fantazmatów. Ci...

3861

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]